Norwegian skiing team 1 Rectangle.jpg

Jeden špatný skluz a je po všem

Norské lyžařské reprezentaci by to nikdy nejezdilo tak hladce, kdyby nebylo těchto lidí.

Většina z nás pravděpodobně nikdy neviděla lyžařské závody blíž než v televizi. A z pohodlného gauče to vypadá, že rychlá jízda po sněhu je hračka. Za skutečnost, že mohou jezdit tak rychle, však lyžaři z velké části vděčí neopěvovaným hrdinům lyžařského týmu – servisním technikům, kteří mají na starosti voskování lyží.
 
Beitostolen, Norsko. Seznamte se s Knutem Nystadem, hlavním servisním technikem. Jeho tým tvrdě pracuje ve speciálně upraveném přívěsu – připravují lyže na mistrovství světa, které se bude konat v únoru 2015. Otestovat se musí vše: záběr, skluz i to, jaké přípravky spolu fungují nejlépe.
 
Vysoká očekávání
 
Jeho tým začíná s přípravami brzy. A testování je rozsáhlé.
 
„Jejich práce je opravdu náročná. Jsou stále na cestách, mají dlouhé pracovní dny a musejí splňovat vysoké nároky, které jsou na jejich výkon kladeny,“ uvádí Knut.
 
A pokračuje: „Od norských lyžařů se očekává, že v závodech budou dominovat a domů přivezou zlaté medaile. Pokud se tak nestane, podobně jako tomu bylo v Soči, jsou to lyže, které budou jako první podrobeny kontrole.“
 
Špičkové výsledky vyžadují specializované týmy
 
Někteří ze servisních techniků přímo odpovídají za závodníky. Za sestavení a udržování kolekce lyží a rovněž jejich testování a mazání před soutěžemi. Hlavní technik pro stoupání je odpovědný za nalezení těch správných produktů – základních vosků, nových směsí, metod nebo horních vrstev – které zaručí, že lyže budou podle potřeby správně zabírat. Lyže však musí současně i dobře klouzat, a za to nese odpovědnost hlavní technik pro skluz. To není snadný úkol, proto hlavní technik pro skluz spolupracuje s asistentem, aby nalezli ty nejlepší metody, vosky, prášky a směsi.
 
Jeho tým je do značné míry závislý na dobrých partnerech a materiálech, aby mohl dosahovat těch nejlepších výsledků. Příprava a čištění několika set lyží několikrát v průběhu celé sezóny znamenají, že celý tým produkuje také velké množství odpadu, pokud nevyužívá ta nejlepší možná řešení. Díky čisticím utěrkám s minimální vláknitostí, vlhčeným utěrkám a papírovým ručníkům v zásobnících u pracovních stanic lze práci vykonávat velmi efektivně. Tyto produkty navíc pomáhají předcházet nepořádku v podobě spousty chemikálií a udržovat zdravé pracovní prostředí i v období maximálního vytížení.
 
Takže, vrátíme-li se k Nystadovi: Jeho povinností je zorganizovat tým tak, aby všichni měli zaručené nejlepší podmínky pro úspěch.
 
Bez ohledu na výsledek – vyhrajete nebo prohrajete společně.
 
Přívěs norské lyžařské federace určený k mazání lyží je vybaven mnoha výrobky Tork, včetně Tork vlhčených utěrek. Vzhledem k tomu, že přívěs určený k mazání lyží nemá vlastní přívod vody, používají technici k mytí a čištění rukou Tork vlhčené utěrky na čištění rukou a usnadňují si tak den. 

Díky čisticím utěrkám s minimální vláknitostí, vlhčeným utěrkám a papírovým ručníkům v zásobnících namontovaných na pracovních stanicích techniků lze práci vykonávat velmi efektivně.

Knut Nystad

Hlavní technik norského týmu běžeckého lyžování pro mazání lyží