Lepší výkon od základů

Wipingandcleaning.tif

Lepší výkon od základů

Když zkoušíte zlepšit procesy zpracování a výroby, není vždy snadné zavést provozní iniciativy, které by vydržely. Řešení vymyšlená na úrovni vedení často zanedbávají základní detaily, jako je údržba a čištění. Většina manažerů ví, že by při zavádění změn měla začít z pohledu dělníka, ovšem výzkumy ukazují, že v praxi tomu tak nebývá. Znamená to, že nástroje, které mají vést k vyšší účinnosti, jako jsou nástroje pro zeštíhlení výroby, se stanou spíše jen filosofií vedení než realitou ve výrobě.
 
Zapojení dělníků je prvním krokem pro zjištění, kde nejlépe zavést změny. Přestože údržba a čištění mohou na první pohled vypadat jako podružné úkoly, ve skutečnosti v dílně odpovídají za velkou část práce. Zlepšení v této oblasti mají obrovský vliv na celkovou produktivitu.
 
 
„Do identifikace problémů a promýšlení základních problémů musíme zapojit každého, jinak není možné dosáhnout udržitelných změn a zlepšení.“
- Knut Sandbakken, Senior Advisor Production Development, SINTEF – Norsko

Problém – jak dosáhnout toho, aby změny obstály v praxi

Řada společností se místo zavádění dlouhodobých iniciativ zaměřuje na rychlá opatření, která uspokojí krátkodobé cíle výroby, a přijímá obecné postupy, které nezohledňují potřeby pracovníků. Firmy horlivě zavádějí změny a nové výrobní programy, aniž by se nejprve ujistily, že zaměstnanci – včetně vedení – jsou na práci v nových podmínkách připraveni. 
 
Zavedení příliš velkého množství nových výrobních procesů, které nejsou v organizaci řádně zakotveny, najednou, může vést k tomu, co McKinsey1 označuje „iniciativní únavou“. Tato únava může způsobit, že efektivita se začne rychle vytrácet a mezi pracovníky se dokonce začne šířit nedůvěra.

Řešení – začněte tam, kde se odehrává vlastní akce

Vedoucí pracovníci musí začít tím, že požádají členy týmu, aby identifikovali zásadní problémy, se kterými se během své každodenní práce setkávají. Mohou s nimi trávit čas přímo v dílně, pozorovat je a klást jim otázky, jak a proč dělají svou práci právě tak, jak ji dělají. Když se lidé zapojí do identifikace problémů a do vymýšlení řešení, s velkou pravděpodobností budou také nové procesy podporovat. Jakmile pochopíte potřeby dělníků, můžete určit prioritu toho, co je třeba změnit – ať je to lepší organizace nebo lepší produkty na čištění. Zjednodušte svým lidem práci tím, že jim dáte správné produkty a nástroje na správná místa. 
 
„Řada organizací vynakládá většinu energie na metody a nástroje, zatímco často není zcela realizován potenciál jednotlivých pracovníků.“ - Dag Lotsander, odborník na zeštíhlování – Švédsko


5S v oblasti čištění

Model 5S je dynamická metoda používaná k řízení iniciativ v oblasti efektivity. Tork doporučuje používat 5S nikoli jako obecnou šablonu, ale jako model k identifikaci toho, kde se potřebujete ve své společnosti zaměřit na změnu – je třeba začít zapojením dělníků, stanovením priorit jednotlivých změn a zjednodušením úkolů spojených s utíráním a čištěním. Značka Tork připravila model 5S pro oblast čištění, aby vám těchto cílů pomohla dosáhnout, a naše produkty vás podpoří na každém kroku. Jak to funguje:   
 
//Vložit grafiku modelu Tork 5S//
 
 
1. Sort / Třídění
Je čas věci roztřídit. V každé oblasti výroby je celá řada úkolů spojených s čištěním. Prvním krokem je rozhodnout, která řešení nejlépe uspokojí vaše konkrétní potřeby. Abyste měli na výběr spoustu možností, Tork nabízí širokou škálu výrobků pro utírání a čištění. Vysoce kvalitní výrobky Tork lze využívat pro nesčetné množství úkolů a několik různých výrobků můžete nahradit jedním jediným.
 
2. Set in order / Uspořádání
Tento krok zefektivňuje práci, skladování i přístup k produktům. Jakmile zjistíte, které výrobky Tork vyhovují vašim potřebám, pomůžeme vám najít ideální umístění pro vhodné zásobníky, ať nástěnné nebo volně stojící. To usnadní umístění těch správných produktů na správné místo. 
 
3. Shine / Lesk
V této fázi začnete vnímat výsledky. V čisté dílně s čistým vybavením snadněji odhalíte problémy a předejdete neočekávaným poruchám. Utěrky Tork s exelCLEAN® efektem nezlepšují jen kvalitu čištění, ale mohou zlepšit váš celkový výkon. Pracovníci například zvládnou dokončit svůj úkol o 35 % rychleji a s až o 31 % menším úsilím než při používání pronajímaných hadrů.
 
4. Standardize / Standardizace
S Tork exelCLEAN® dosáhnete pokaždé téhož spolehlivého výsledku. Důsledná kvalita produktů Tork znamená, že pracovníci již nemusejí ztrácet čas hledáním „té správné“ utěrky mezi všemi. 
 
5. Sustain / Udržení 
Tento poslední krok je rozhodující. Vynaložili jste spoustu myšlenek i úsilí a nyní potřebujete, aby vaše zlepšení obstála v dlouhodobém horizontu. Zapojujte své lidi i nadále a nabídněte jim ty správné výrobky na správném místě. Výrobky Tork vám pomohou udržet změny, jako je zlepšení čistoty strojů, a trvale zlepšovat údržbu a postupy čištění v každém kroku modelu 5S.

Výsledek: Skutečná změna začíná od základů
Když přijde na trvalé zlepšení, počítá se každá vteřina, bez ohledu na to, odkud pochází. Tork čisticí utěrky s exelCLEAN® efektem vám pomohou získat čas i peníze navíc na místech, kde byste to nečekali. 
 
Model Tork 5S v oblasti čištění vám pomůže začít skutečně od základů tím, že vašim dělníkům nabídne mnohostranně použitelné výrobky pro čištění a utírání, které se snadno používají. Tím, že začnete z pohledu dělníků, umožníte lidem pracovat chytřeji. Vrátí se vám to v šťastnějších a produktivnějších pracovnících. Zvýší se doba provozuschopnosti, což se přímo promítá do ušetřených peněz. 
 
Chcete vědět více? 
Zde najdete seznam, který vám pomůže začít uplatňovat model 5S //interní odkaz//. Model 5S je rámec, který lze použít k identifikaci drobností, které je třeba zlepšit v každém kroku – počínaje způsobem práce vašich dělníků.
 
Kontaktujte člena obchodního týmu společnosti SCA a dovolte nám, abychom vám pomohli zlepšit řešení v oblasti údržby a čištění.
 
 
 
–––––––––––––––
Zdroje:
1. McKinsey, “From Lean to lasting - making improvements stick”, 2008

Tisk Stáhnout